Jak możemy pomóc?

Moje Fixly
od

Jak możemy pomóc?

Site is offline. Click here for more info.

Jakie powiadomienia będę otrzymywać?

O nowych ofertach lub wiadomościach od Wykonawców będziemy Cię powiadamiać SMS-owo lub e-mailowo - zależy od tego, jakie dane podałeś przy rejestracji.

Ustawienia otrzymywanych powiadomień możesz w każdej chwili zmienić. W celu dokonania zmiany zaloguj się na swoje konto i kliknij w prawym górnym rogu na swoje imię:

ustawienia.PNG

Następnie z listy rozwijalnej wybierz "USTAWIENIA". Przejdziesz do zakładki Twojego profilu, gdzie na samym dole możesz wybrać rodzaj powiadomień, jakie chcesz od nas otrzymywać o nowych ofertach lub wiadomościach od Wykonawców:

powiadomienia.PNG

Pamiętaj na samym końcu zapisać zmiany poprzez kliknięcie żółtego przycisku "ZAPISZ ZMIANY".

Ważne, w przypadku kiedy na profilu nie podałeś numeru telefonu, nie będziesz mógł wybrać opcji powiadomień SMS. Wpisz w pierwszej kolejności swój numer, abyś mógł zaznaczyć ten rodzaj powiadomień. Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku powiadomień e-mail, z tym że musisz w profilu podać adres e-mail, abyś mógł wybrać ten rodzaj powiadomień.

 

Powiadomienia w aplikacji

W aplikacji Fixly dodatkowo masz do wyboru jeszcze jeden rodzaj powiadomień - push:

Screenshot_20220113-144254_Fixly.jpg

Pamiętaj, aby powiadomienia push działały poprawnie, upewnij się, że aplikacja Fixly ma włączone zezwolenie na wysyłanie tego typu powiadomień. Możesz to sprawdzić w ustawieniach swojego telefonu.

 

W przypadku pytań skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego

Czat jest obecnie niedostępny. Skontaktuj się z nami poprzez Formularz kontaktowy.