Jak możemy pomóc?

Moje Fixly
od

Jak możemy pomóc?

Site is offline. Click here for more info.

Phishing - czym jest, jak działa i jak go uniknąć?

Czym jest phishing?

Phishing, to metoda oszustwa polegająca na podszywaniu się przestępców pod inną osobę lub firmę, w celu wyłudzenia Twoich danych wrażliwych np. danych karty płatniczej czy danych do logowania.

Najczęściej oszuści podszywają się pod strony bankowości internetowej lub operatorów płatności. Podając swoje dane dostępowe na fałszywej stronie, dajesz oszustom dostęp do swojego konta, a w przypadku konta bankowego do swoich pieniędzy.

 

W jaki sposób mogą się kontaktować z Tobą oszuści?

Oszuści najczęściej kontaktują się przez komunikatory, jak np. WhatsApp. Ich celem jest przekierowanie rozmowy poza serwis, aby nie można było ich łatwo zidentyfikować. Pamiętaj, wiadomości phishingowe są tak przygotowane przez oszustów, aby wyglądały na autentyczne. Mogą zawierać m.in. linki, załączniki, zrzuty z ekranu fałszywych stron internetowych czy też fałszywe instrukcje.

Często w wiadomościach od oszustów jest wywierana presja na odbiorcy. Oszuści zachęcają do wykonania danej czynności w danym momencie oraz zapewniają, że tak wygląda cała procedura. Wiadomości te często nie są pisane poprawną polszczyzną. Warto zwrócić uwagę, czy zdania brzmią naturalnie, mają poprawną konstrukcję, używane są odpowiednie zaimki, a także stosowana jest prawidłowa odmiana.

 

Jak bronić się przed atakami oszustów?

W Fixly dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Pamiętaj jednak, że w internecie zawsze trzeba być ostrożnym. Poniżej przedstawiamy listę zalecanych środków bezpieczeństwa, które możesz podjąć podczas korzystania z Fixly:

1. Prowadź konwersację przez swoje konto na Fixly. Kiedy Twój rozmówca chce kontaktować się z innego komunikatora, to zachowaj szczególną ostrożność.
2. Zwróć uwagę, od kogo pochodzi wiadomość. Nazwę nadawcy można w łatwy sposób zmienić i podszywać się pod prawdziwą firmę.
3. Nie klikaj w podejrzane linki - do prawdziwych informacji masz zawsze dostęp po zalogowaniu się na swoje konto. Linki prowadzące do fałszywych stron wyglądają bardzo wiarygodnie oraz strona, do której przekierowują, praktycznie niczym się nie różni od oryginalnej strony https://fixly.pl.
4. Nie otwieraj podejrzanych załączników, w szczególności plików o nieznanym rozszerzeniu i instalatorów aplikacji.
5. Upewnij się, że znajdujesz się na stronie https://fixly.pl. Jeśli widzisz jakieś odstępstwa w adresie strony lub w jej wyglądzie - nie podawaj swojego loginu i hasła, a całą sytuację zgłoś nam za pomocą formularza kontaktowego.
6. Aplikację Fixly zawsze pobieraj z oficjalnych sklepów: Google Play lub App Store. Nigdy nie pobieraj aplikacji z przesyłanych linków.
7. Nie podawaj danych z karty płatniczej, numeru konta bankowego, danych do logowania do bankowości internetowej ani salda konta na życzenie innych użytkowników czy po kliknięciu w przesłany przez nich link.
8. W Fixly nie prowadzimy żadnej rezerwacji terminu u Wykonawcy czy Zlecającego ani nie wymagamy wpłaty 1 zł dla potwierdzenia usługi.
9. Każde działanie ze strony innego Użytkownika, które wydaje Ci się podejrzane, zgłoś do nas za pomocą formularza kontaktowego lub dzwoniąc na numer +48618803244. Podpowiemy Ci jak się zachować i uniknąć oszustwa.

 

Płatności Fixly - bezpieczeństwo

Pamiętaj, że wszystkie czynności związane z Płatnościami Fixly (aktywacja, wycena, opłacenie usługi, potwierdzenie wykonania usługi, zwrot pieniędzy) odbywają się na Twoim koncie Fixly, po zalogowaniu się na https://fixly.pl lub w aplikacji. Fixly nie generuje linków do opłacenia usługi, “odbioru wpłaty”, “rezerwacji terminu”. Ignoruj wszystkie linki do rzekomych pieniędzy, które odbierzesz poprzez serwis zewnętrzny, poza Fixly. Jest to na pewno oszustwo.

 

Jak przebiega rozmowa z oszustem – przykłady:

 

1.PNG

 

Kontakt z Zespołem Fixly.pl

Jeśli otrzymasz podejrzaną wiadomość e-mail, która rzekomo pochodzi od Fixly, warto dokładnie sprawdzić, czy to na pewno Fixly jest nadawcą wiadomości. Oszuści potrafią użyć adresów podobnych do prawdziwych e-maili różnych firm, aby przesyłać niebezpieczne linki czy spam. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie, czy adres mailowy nadawcy jest poprawny.

W przypadku maili od Fixly adres nadawcy musi znajdować się w domenie fixly.pl

Przyjrzyj się również, czy w adresie nie zostały podmienione litery, np. z “i” na “I” (duże i) lub szyk liter- np flixly. Oszuści mogą próbować podszyć się.pod prawdziwy adres.

Przykład poniżej:
noreply@fixly.pl - prawdziwy adres e-mail
n0reply@fixly.pl - fałszywy adres e-mail, zwróć uwagę na “0” zamiast “o”
noreply@fIxly.pl - fałszywy adres e-mail, zwróć uwagę na błąd w nazwie Fixly

Jeśli adres nadawcy wygląda na poprawny, jednak wiadomość nadal budzi Twoje podejrzenia – skorzystaj z opcji sprawdzenia nagłówków maila. Sposób sprawdzenia zależny jest od skrzynki pocztowej. Jeśli potrzebujesz naszej pomocy, to skontaktuj się z nami za pomocą formularza kontaktowego, który znajdziesz na stronie lub w aplikacji.

Czat jest obecnie niedostępny. Skontaktuj się z nami poprzez Formularz kontaktowy.